Kultuurikatla maja ajalugu

 

Kultuurikatel asub endises Tallinna Linna Elektri Keskjaama hoones, mis alustas tegutsemist 1913. aastal ning lõpetas töö 1979. Võib öelda, et alles Tallinna Linna Elektri Keskjaama loomisega sai Eestis elektrienergia kasutamine massiliselt alguse ning elekter muutus igapäevaseks hüveks.

Tänase Kultuurikatla paekiviseintega hoone oli elektrijaama katlamaja, mis valmis esmakordselt 1934. aastal. Kultuurikatla katelde saalis olevad hiidkatlad nr 6 ja 7 ehitati aastatel 1948 ja 1949. Katlad on projekteeritud ning valmistatud Eestis ning kohandatud kohaliku põlevkivi kasutamiseks.

Kultuurikatla territooriumil asuv telliskorsten sai valmis 1948. aastal, olles omal ajal 102,5 meetriga Baltimaade kõrgeim! Korstna ehituseks kasutati korstnatelliseid kokku 800 000 ning tavalisi telliseid 100 000 tk.

1979. aasta 2. veebruaril tootis elektrijaam viimast korda elektrit. Tallinna Linna Elektri Keskjaamast oli saanud soojust tootev ja jaotav ettevõte, mis sai 1982. aastal nimeks Tallinna Soojusvõrk. Katlad töötasid 1990-ndate alguseni.

Kultuurikatla kompleksi kuuluvatest ehitistest võeti 2007. aastal kultuurimälestisena kaitse all katlamaja, gaasihoidla, estakaad ja telliskorsten.

Stalker filmi lugu

Endise elektrijaama esimene tõsisem kokkupuude kunstiga toimus 1977. aastal, kui Andrei Tarkovski filmis kompleksis oma kultusfilmi Stalker.

Kultuurikatla väravas filmiti Stalkeri tsooni sisenemise episood.

Seoses filmivõtetega maaliti elektrijaama korstnale tähekombinatsioon UN, mis on lühend sõnadest United Nations ning on tänaseni korstnal näha.

Stalker filmiti Eestis mitmes kohas, lisaks ka Rotermanni kvartalis ja Jägala joal. 

1980 aastal sai film Cannes’i rahvusvahelisel filmifestivalil žürii eripreemia.

Kultuurikatel korraldas rahvusvahelist STALKER FESTIVALi esimest korda 2011. aastal. Stalker Festival tõi publiku ette uued artistid ja bändid, kunstiteosed, loomingulised grupid ja kunstnikud, erilised videolahendused, installatsioonid ja meediumid ning spetsiaalselt festivali jaoks loodud projektid.

Andrei Tarkovski “Stalkeri” tsooni värav oli filmis lävepakk müstilisse maailma. Stalkeri kui seiklusliku eneseotsija sümbol elas Kultuurikatlas edasi Stalker Festivalina, mille külastaja koges ootamatuid olukordi, tunnetas uue kohalolekut ning tajus ruumi erilisust.

2014. aastal toimus Stalker Festival 5.-6. detsembril Kultuurikatlas, Arhitektuurikeskuses ja Kanuti Gildi SAALis. Programmis oli elektrooniline muusika, visuaalne kunst, sõnakunst, etenduskunstid ning loovharidus. Stalker Festivali koduleht: www.stalkerfestival.ee