fbpx

Uudised

Slovakkiasse loovideid püüdma sõidab Johanna Tammsalu

Märtsi alguses kuulutas Kultuurikatel koostöös K.A.I.R – Košice Kunstnikeresidentuuriga välja loovisikutele suunatud konkursi kahekuuliseks viibimiseks Eestis ja Slovakkias. Kokku laekus 15 taotlust ning täna on tulemus selge – Košicesse sõidab Eesti tootedisainer Johanna Tammsalu ning Tallinnasse tuleb Slovakkia moedisainer Lúdmila Žoldáková.

Johanna Tammsalu on Tallinnast pärit noor disainer, kelle töid on esitletud mitmetel rahvusvahelistel disainifestivalidel – Tent London, 100% Design, IMM Cologne, Milan jt. Johanna alustas äsja oma disainifirmaga Tamma Design ning oli ühtlasi Eesti noor disainer SÄSI 2014 üks nominentidest. Ta on omandanud bakalaureusekraadi Londoni ülikoolis Thames Valley ning magistrikraadi Madridi disainikoolis Istituto Europeo di Design. Johanna soovib tutvuda Slovakkias ennekõike kohalike tootmisvõtete ja materjalidega. Olles ise õppinud ja inspiratsiooni kogunud varasemalt nii mitmeski välisriigis, oskab ta hinnata taoliste projektide positiivseid külgi: “Ei kujuta ettegi, kuidas ma oleksin disainerina arenenud, kui ei oleks saanud võimalust näha erinevaid töövõtteid ja kultuure. Usun, et selline võimalus teeb igal juhul kogemuste võrra rikkamaks ja võimendab loomingulisi protsesse”. Johanna viibib Slovakkias perioodil 1. august – 30. september.

Lúdmila Žoldáková on Slovakkiast pärit moedisainer, kes tegutseb vabakutselise illustraatori ning moedisainerina. Tema moebränd LU-KA on inspireeritud folkloorist ning on tuntud naiselike joonte ja eetiliste püüdluste poolest. Lúdmila viimase aja moeprojektid on kantud Slaavi mütoloogiast ning nüüd soovib ta avastada Eesti mütoloogia. Lúdmila otsib loomeprotsessis vabadust – “Ma armastan luua loomise ajal, mitte planeerida igat väikest detaili. Ennekõike soovin lasta ennast värvidel, lugudel, materjalidel ning erinevatel tehnikatel kaasa kanda”. Lúdmila viibib Eestis perioodil 1. september – 31. oktoober.

Žürii tegi valiku 15 kandidaadi seast, hinnates võitjate puhul selgelt kirjapandud projektiideed, milles peegeldus kohaliku kultuuriga tihedalt ja sügavalt seotud uurimisteema ning eksperimenteerimisvalmidus. Loovisikutele pakutakse võimalust viibida kaks kuud vastavalt Slovakkias või Eestis, et tutvustada enda loomingu lähtepunkte ja teoreetilisi tagamaid ning arendada enda loomingut kohaliku kultuurimaastiku abil. Projektiperioodi lõpus on võimalik tutvuda mõlema isiku loominguliste edasiarendustega. Lúdmila ja Johanna teevad oktoobris ettekande vastavalt Eestis ja Slovakkias viibimise ajast.

Vahetusprogrammi toetab Slovaki Vabariigi Kultuuriministeerium.

Projekti kontakt Eestis:
Dagmar Kase / dagmar.kase@kultuurikatel.ee / +372 58874921 / www.kultuurikatel.ee

Projekti kontakt Slovakkias:
Zuzana Kotikova / zuzana.kotikova@kosice2013.sk / +421 915078489 / www.kair.sk

 

Johanna looming 1

Johanna Tammsalu

Johanna looming 2

Johanna Tammsalu

Ludmila looming 2

Lúdmila Žoldáková

Ludmila looming 1

Lúdmila Žoldáková