fbpx
Korraldaja Tallinna Kultuurikatel SA
2638Geert-Jan Hobijni (Staalplaat Soundsystem) loeng ja töötuba
10.10 - 11.10.16

Loeng toimub tasuta. Töötoa osalustasu on 15 eurot.

Geert-Jan Hobijni (Staalplaat Soundsystem) loeng ja töötuba

Ülemaailmse haardega helikunstnik ja Staalplaat Soundsystemi eeestvedaja Geert-Jan Hobijn (Holland/Saksamaa) tutvustab Kultuurikatlas 10.—11. oktoobril oma loomingu tagamaid ja inspiratsiooniallikaid ning juhendab praktilise tegevuse kaudu nägema igas esemes muusikainstrumenti.

 

Esmaspäeval, 10. oktoobril kell 17.30—19.00 toimub Kultuurikatla Puupakusaalis Geert-Jan Hobijni loeng “Staalplaat Soundsystem: helikunsti roll avalikus ruumis”. Loeng käsitleb meie avaliku ruumi kunstiteoseid, kus koht määrab, mida ja kuidas tehakse.

Ingliskeelne loeng toimub tasuta. Soovitatav kõigile, kes osalevad teisipäeval, 11. oktoobril toimuvas töötoas.

 

Teisipäeval, 11. oktoobril kell 10.00—16.00 toimub Kultuurikatla MakerLabis Geert-Jan Hobijni töötuba “Peidetud muusikainstrument”. Töötuba keskendub igapäevastest kodumasinatest heliinstrumentide loomisele. Hobijn selgitab sellise käsitlusviisi ideid ja põhimõtteid ning juhendab praktilise tegevuse kaudu, et igas esemes on peidus muusikainstrument.

Töötuba toimub inglise keeles. Osalustasu 15 eurot.

Osalejate arv on piiratud, mistõttu palume töötuppa eelregistreeruda. Eelregistreeruda saab e-posti teel dagmar.kase@kultuurikatel.ee kuni 7. oktoobrini (k.a). Osalustasu maksmine toimub kohapeal sularahas ja registreerimisnimekirja alusel. Kaasa palume võtta võimalikult täpse raha! Registreerumata osalejad võetakse vastu vaid siis, kui on vabu kohti.

 

LISATEAVE

Loeng “Staalplaat Soundsystem: helikunsti roll avalikus ruumis”

Geert-Jan Hobijn (Staalplaat Soundsystem, Holland/Saksamaa)

Loengus antakse tutvustav ülevaade Staalplaat Soundsystemi töödest avalikus ruumis ning heidetakse pilk teoste loomisele eelnenud ja neid innustanud mõtetele.

Iga teose loomise taga on kindel mõte, mis hõlmab töö materjale, töövõtteid ja seda, mis rolli see avalikus ruumis mängib. Kunstiteosega väljendame oma ideid kunstniku positsiooni ja rolli kohta ühiskonnas. Sellised projektid sünnivad aja jooksul. Me mitte ei loo teoseid, vaid need kujunevad samm-sammult ise välja. Teos ise on üksnes tööriist avaliku ruumi ja selles viibivate inimestega suhtlemiseks – just nagu teaduses, ainult et erineva tulemusega.

Iga töö terviklik kese on selle heliline pool, mis suudab ületada kõik kultuurilised piirid. Meie avaliku ruumi kunstiteostes domineerivad asukohale omased elemendid: koht määrab, mida ja kuidas tehakse.

Kõik on oodatud! Soovitatav kõigile, kes osalevad teisipäeval, 11. oktoobril toimuvas töötoas.

 

Töötuba “Peidetud muusikainstrument”

Geert-Jan Hobijn (Staalplaat Soundsystem, Holland/Saksamaa)

Töötuba keskendub igapäevastest kodumasinatest instrumentide loomisele. Töötoas selgitatakse sellise käsitlusviisi ideid ja põhimõtteid ning juhendatakse praktilise tegevuse kaudu, et igas esemes on peidus muusikainstrument. Kõige raskem on see instrument üles leida ja kõige kergem on see ellu tuua. Töötuba ei ole pühendatud niivõrd erilistele õpitehnikatele ega trikkide näitamisele, vaid tegeleb loova mõtlemise, uutele probleemidele leidlike lahenduste leidmise ja enda ees oleva objekti potentsiaali avamisega.

Osalejad peaksid kaasa võtma kaks-kolm vana elektroonikaseadet, mida töötoa käigus muusikainstrumentideks muuta. NB! Ühtegi toodud masinat ei saa pärast töötuba enam millekski muuks kasutada!

Kõige parem oleks võtta masinad, millel on mehaanilisi juppe (näiteks tolmuimejal, vanal mikseril vms). Digitaalsed elektroonikaseadmed, näiteks vanad telefonid või sülearvutid, on vähem kasutatavad. Seade ei pea olema täiesti töökorras, aga mõningad funktsioonid peaksid siiski toimima.

Tulemused seatakse üles koos valgusregulaatori programmiga (automaatesituse ja kontrollitava kiirusega).

NB! Geert-Jan Hobijn soovib osalejatega enne töötuba olla kirjavahetuses, et markeerida, millist elektroonikaseadet tahetakse kaasa võtta ja kuidas tahetakse seadet muusikainstrumendiks muuta.

Kõik on oodatud!

 

GEERT-JAN HOBIJN

Geert-Jan Hobijn on Staalplaat Soundsystemi eestvedaja. Ta on varem organiseerinud mitmeid heli- ja tegevuskunsti üritusi ning juhib Staalplaati plaadifirmat, mis koondab silmapaistvaid uuendusliku eksperimentaalmuusika loojaid. Praeguses olukorras, kus meediakunstis on maad võtnud uusima tehnika kultus, mõjub Staalplaat Soundsystem kui sõõm värsket õhku, meenutades 100-aastast müramasinate traditsiooni, mis ühendab nn hullud leiutajad kunstimaailma äärealadel tegutsevate kunstnikega. Kõik need installatsioonid on loodud sama lihttehnoloogia põhimõtte alusel, mille eesmärk on anda installatsioonile sedavõrd lihtsustatud ilme, et inimesed mõtleksid: „Sellega saan mina ka hakkama.“ Staalplaat Soundsystemi teosed on oma lihtsuses üldjuhul geniaalsed ega jäta tehnoloogilisele müstifikatsioonile peale esmamuljet enam mingit võimalust.

Geert-Jan Hobijn pälvis 2014. aastal kõikide oma tööde tunnustusena Witteveen+Bosi ehitusinseneri büroo Art+Technology (kunst + tehnoloogia) auhinna.

Rohkem teavet lehelt www.staalplaat.org

 

Lisainfo

Dagmar Kase / dagmar.kase@kultuurikatel.ee / +372 58 874 921 / www.kultuurikatel.ee