fbpx
Korraldaja Kanuti Gildi SAAL (MTÜ TEINE TANTS)
8354FESTIVAL NU PERFORMANCE: ANDRIUS KATINAS, VERA NEVANLINNA, SALLA SALIN (HELSINGI) „PAPER PIECE“
22.10.2018
20:30 - 21:40
Osta pilet
Pilet 10 € kuni 10.10.2018 (k.a) või kuni pileteid jagub, lisandub Piletilevi teenustasu. Kui on vabu kohti, on piletid müügil ka kohapeal pool tundi enne etenduse algust (ainult sularahas). Festivalide NU Performance ja Üle Heli ühispass eelmüügis Piletilevis hinnaga 40 € kuni 30.09.2018 (k.a). NU Performance’i festivali piiratud kogus passe eelmüügis Piletilevis hinnaga 35 € kuni 10.10.2018 (k.a).

FESTIVAL NU PERFORMANCE: ANDRIUS KATINAS, VERA NEVANLINNA, SALLA SALIN (HELSINGI) „PAPER PIECE“

See on kiri Jumalale, kellesse me ei usu. Postkaart armastajale, keda me ei tunne. See on lootuste ja hirmude maastik. Keskaegne luuletus, mille me tükkideks rebime, et tundmatusele vastu astuda.

Nagu teose nimest aimata, on „Paper Piece’i“ fookuseks ja lähtekohaks erinevad paberi kui peamise koreograafilise vahendi koreograafilised ja performatiivsed käsitlused. Tantsu, installatsiooni ja performance’i vahel laveerides uurib see lavateos vaatemängu kui usu, eheda kogemuse, rituaalide ja jumalikkuse jälge.

Idee on pärit Andrius Katinase soololavastusest „WORK“, mis esietendus Zodiakis 2013. aasta sügisel. Kunstilise trupi tuumiku moodustavad kaks koreograafi-tantsijat, Andrius Katinas ja Vera Nevanlinna, ning visuaalkunstnik ja ruumikujundaja Salla Salin.

Andrius Katinas on Soomes tegutsev leedu tantsukunstnik. Ta õppis teatri- ja tantsukunsti Leedu muusika- ja teatriakadeemias ning Soome teatriakadeemias. Alates 1999. aastast on ta töötanud esineja ja koreograafina nii Soomes kui ka Leedus. Ta keskendub peamiselt erinevatele koostöövormidele ning pidevale uute käsitlusviiside ja perspektiivide otsingule tantsus.

Meri Ekola sai Helsingi kunstiülikooli teatriakadeemiast magistrikraadi valguskunsti erialal. Ta on omandanud kogemusi etenduskunstide ja arhitektuurse valguskunsti valdkonnas töötades. Töö valguskunstnikuna on ajendanud teda kompima valgustuse väljendusvõimaluste piire. Viimastel aastatel on ta keskendunud valguskujundusele, mis võib etenduses täita aktiivset, otsekui esineja rolli. See on andnud talle tõuke ka installatsioonide kontekstis valgusega eksperimenteerimiseks. Tema viimaste koostööpartnerite hulgas on näiteks Hotel Pro Forma ja Opera de la Monnaie de Munt.

Ninu Lindfors sai 2000. aastal Helsingi kunstiakadeemia teatriakadeemiast magistrikraadi tantsu erialal. Ta on töötanud tantsijana selliste Soome koreograafide ja truppidega nagu Jenni Kivelä, Helsingi tantsutrupp, Tero Saarineni trupp ja Liisa Risu. Alates 2008. aastast on ta töötanud koreograafina Taittuu vanglateatris.

Saara Norvio (neiupõlvenimega Töyrylä) on Helsingis tegutsev tantsija ja tantsulooja. Ta lõpetas 2008. aastal Helsingi teatriakadeemia ning on teinud kaasa mitmes etenduses ja projektis.

Salla Salin on Helsingis tegutsev Soome kunstnik. Tema looming põhineb tegelikkuse struktuuride ja mõistete käsitlusel, mille kohaselt on ruum keerukas suhete kude. Salin kasutab eri tehnikaid ning osaleb nii soolo- kui ka koostööprojektides. Ta loob ruume ja olukordi, mis on tihti eri distsipliinidest või kõiguvad nende vahel. Tema teosed on peamiselt suuremahulised installatsioonid, mis vaataja endasse haaravad, ja/või interdistsiplinaarsed projektid. Need juhivad tähelepanu taju ja eksistentsi vahelistele seostele. Salinil on magistrikraadi visuaalkunstis (2014) ja etenduskunstides (2005). Tema teoseid on näidatud mitmel näitusel Soomes ja teistes riikides.

Tuomas Norvio töötab helikunstniku, helilooja, muusiku, miksija ja produtsendina nii laval kui ka stuudios. Tal on elektroonilise muusika taust ning ta tegutseb eri kunstiliikides ja žanrites. Norviot huvitab akustiliste ja konkreetsete helide kasutamine loomingu alusena. Ta on loonud muusikat ja heli moodsatele tantsu-, tsirkuse- ja teatrietendustele, installatsioonidele, dokumentaalfilmidele ning mitmesugustele kunstnikele. Tema looming on pälvinud näiteks Säde preemia, Teosto preemia ja Prix Italia.

Vera Nevanlinna õppis Helsingi tantsuinstituudis ja Helsingi kunstiülikooli teatriakadeemias, kus ta omandas 1998. aastal magistrikraadi tantsu erialal. Hiljem on ta õppinud tantsu New Yorgis ning töötanud vabakutselise tantsija ja koreograafina. Vera on teinud koostööd näiteks chameckilerneri, Miguel Gutierrezi, Deborah Hay, Mart Kangro, Thomas Lehmeni, Kirsi Monni, Eeva Muilu, Liisa Risu, Ervi Siréni, Katri Soini ja Paula Tuovineniga. Lisaks on ta loonud interdistsiplinaarseid kunstiprojekte skulptor Maria Dunckeri, fotograaf Elina Brotherusi, režissöör Kimmo Leedi, viiulimängija Pekka Kuusisto ja bändiga Rinneradio. Aastail 2009–2011 oli Vera Helsingi uue tantsu keskuse Zodiak loominguline juht. Ta mängis aastail 1999–2001 trummi bändis Branded Women ja tantsuõpingute kõrval on ta lõpetanud Muurla tehnikumi fotograafia erialal. Ta on praegu külalistantsija Rootsi Cullbergbalettenis ja Deborah Hay koreograafiaga etenduses „Figure a Sea“ ning õpib Helsingis joogaõpetajaks.

Vera Selene Tegelman on Helsingis tegutsev vabakutseline tantsija. Ta omandas 2009. aastal Helsingi teatriakadeemias magistrikraadi. Teda huvitab uut laadi performatiivsuse käsitlemine moodsa kunsti kontekstis. Alates õpingute lõpetamisest on ta töötanud Soome uue põlvkonna koreograafidega, nagu Heli Meklin ja Virva Talonen, vanameistri Tommi Kitti ja tema trupiga, Tsuumi tantsuteatri ning rahvusvaheliselt tunnustatud visuaalteatri ja moodsa tsirkuse trupiga WHS. Neist viimase etendusele „Lähtö“ („Lahkumine“) lõi ta koreograafia.

 

Idee: Andrius Katinas

Koreograafia ja installatsioon: Andrius Katinas, Vera Nevanlinna, Salla Salin

Esinejad: Andrius Katinas, Ninu Lindfors, Vera Nevanlinna, Saara Norvio, Vera Tegelman

Valguskujundus: Meri Ekola

Helikujundus: Tuomas Norvio

Foto: Elina Brotherus

Tehnilised lahendused Tallinnas: Nanni Vapaavuori (valgus), Joonas Pehrsson (heli)

Produktsioon: Zodiak – Center for New Dance, Andrius Katinas

Esietendus: 09.04.2015 Zodiak – Center for New Dance, Helsingi

Kestus: 70 min

Eriline tänu: Kultuurikatel

 


Performance kuulub etenduskunstide biennaali NU Performance’i festivali 2018. aasta programmi.

NU Performance’i festival 2018: Objekt ja kollektiiv

20.–28.10.2018 Tallinn

Kuraatorid: Henri Hütt, Mihkel Ilus

Korraldaja: Uue Performantsi Selts

Kaaskorraldaja: Kanuti Gildi SAAL

Visuaalne identiteet: Henri Hütt, Jaan Evart, Mihkel Ilus

Festivali initsiaatorid: Anders Härm, Priit Raud

TV-klipp: Taavi „Miisu“ Varm (Varm Studio)

Graafiline disain: Jaan Evart

Tõlked: Kaisa Kaer

Tehniline direktor: Revo Koplus

 

Festivali toetajad ja partnerid: Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Tallinna Kultuuriamet, Rootsi suursaatkond, Nordic Culture Point, Valmiermuiža, Eesti Kunstiakadeemia, Sveta baar, Mustpeade maja, ERR-i Raadioteater, Kultuurikatel, ARS-i kunstilinnak, Tallinna Kunstihoone, Eesti Kunstnike Liit, JCDecaux, festival Üle Heli jt.