fbpx
Korraldaja Kultuurikatel
3773Kultuurikatla muuseumiöö ja ametlik järelpidu Padas
20.05 - 21.05.17
18:00 - 04:00

Muuseumiöö üritused toimuvad tasuta! Padas toimuva muuseumiöö ametliku järelpeo pilet on 5€.

Kultuurikatla muuseumiöö ja ametlik järelpidu Padas

20. mail toimub üle-eestiline muuseumiöö pealkirjaga „Öös on mänge”. Kultuurikatel avab sel puhul uksed kl 18.00–00.30 ja külastajatel avaneb võimalus liikuda Kultuurikatla eri ruumides, ka neis, kuhu tavaliselt ei pääse.

Kavas on ekskursioonid, ajaloonäitused ja muusikaprogramm. Osalejad saavad mängida tule, valguse, pilvede ja elektriga, tutvuda toredate mõttemängudega, proovida kätt lauatennises ja ka ise lauamänge luua ning elada kaasa Eesti parimatele automudelisõitjatele. Lisaks tegutsevad ühepäevakohvikud, avatud on restoran Korsten, Armastus & Hea Toit, muuseumiööle vuriseb täiskäigul populaarne vegan toitu pakkuv auto Herbi ja Uulits pakub oma tänavagurmeed. Muuseumiöö üritused on tasuta.

Muuseumiöö ametlik järelpidu Padas (Kalasadama 6, Tallinn) ootab kõiki sukelduma muusikamaailma ning tantsima Sander Mölderi, Peeter Ehala, Kersten Kõrge jt muusika järgi. Pada ilus roheline aed on suurepärane koht, kus jagada muuseumiöö muljeid ja leida uusi toredaid sõpru. Pidu saab hoo sisse kell 22.00 ja lõpeb kl 04.00 ajal. Pilet 5 €.

PROGRAMM

18.00  Kultuurikatla uste avamine teadusteatri Kvark etteastega „Kus mängu, seal ka teadust!”. Katelde saal, I korrus.

Kvark mängib tule, valguse, heli, pilvede, tossu ja elektriga viisil, mida enamasti ei saa ega tohikski kodus järele proovida, välja arvatud selle aasta muuseumiööl, kus ka publik saab eri vahendeid katsetada ning uurida.

Kvarki tiim koosneb innukatest noortest teaduse populariseerijatest, kellele pole võõrad ei teatrilavad ega teleekraanid. Kvark on oma 40-aastase kogemuste pagasiga olnud seotud nii „Rakett69ˮ, AHHAA kui ka Teadusbussi ülesehitamisega.

Teadusteater Kvark: Arnold Rein Tatunts ja Mats Mikkor või Raid Vellerind.

 

18.00–00.30  Näitus „Valgusest ja soojusest”, mis käsitleb Kultuurikatla maja üle saja-aastast ajalugu. Näituse on koostanud Johanna Liblik. Kultuurikatla nullkorrus ja puupakusaal.

Näitus annab ülevaate Kultuurikatla maja üle saja aasta pikkusest ajaloost. See viib meid 1913. aastasse, mil Põhja puiestee ääres alustas tegevust esimene Tallinna elektri keskjaam, ning käsitleb ka sõjaaegseid hävitustöid (1941–1944) ja elektrijaama ümberehitust soojuselektrijaamaks. Näitusel on väljas Agne Nelgi lühifilmid ning Eimar Jõgisu ülevaatlik pilguheit katlamaja omaaegsetele juhtidele, mida täiendavad endiste katlamaja töötajate videointervjuud. Eksponeeritud on põnevad arhitektuurivõistluse tööd elektrijaama rekonstrueerimise ideedest ja pildigalerii kaudu saab aimu ka tehtud ehitustöödest.

 

18.00–00.30  Lauatennis, mõttemängud ja mängudisaini õpituba. Juhendavad Pinksiklubi, Eesti kabeliit, Ants Soosõrv ja tiim (Kevin Kallikorm, Brenet Rahumägi, Erko Olumets), Lorien ning Meelis Looveer. Black box, II korrus.

Pinksiklubi pakub võimalust mängida lauatennist. Pinksiklubi kujutab endast lauatennisele ja muusikale keskendunud urbaanset installatsiooni, mille kontseptsioon on luua sotsiaalset ühtekuuluvust, kestlikkust, disaini ja kunsti avalikus linnaruumis. Lisateave: facebook.com/pinksiklubi, instagram.com/pinksiklubi, vimeo.com/pinksiklubi.

Ilusa ilma korral saab lauatennist mängida Kultuurikatla sisehoovis.

Mõttemängude tiim soovib tutvustada järgmisi toredaid mänge: gomoku, kamisado, othello, quoridori, rendžu, go, mahjong ja shogi. Neist esimese nelja reeglid omandab hõlpsalt paari minutiga, shogi (Jaapani male), mahjong, rendžu ja go nõuavad rohkem süvenemist ning soovitatavalt eelteadmisi. Ootame rõõmuga külalisi-huvilisi alates kuuendast eluaastast kuni vanavanaisade ja -emadeni. Mänge saab proovida koos tiimiliikmete või teiste huvilistega. Kui on rohkem soovijaid, võime ka miniturniire korraldada. Suhtleme eesti, vene ja inglise keeles.

Ants Soosõrv (tiimi juht): „Olen mõttemängudega tegelenud ligi 30 aastat, neist 27 aastat õpetajana. Praegu õpetan Kullo huvikeskuses, JWG-s, GAG-s, Nõmme PK-s, Kivimäe PK-s, Laagri huvikoolis ja Saue gümnaasiumis. Olen rahvusvahelise rendžuföderatsiooni (RIF) peasekretär, Eesti rendžuliidu president, rendžu suurmeister (7. dan) ning bridži meistrikandidaat. Lisaks meeldib mulle tegeleda male, kabe, gomoku, pente jpt mõttemängudega.ˮ

Kevin Kallikorm (tiimi liige): „Kogu oma elu olen igasuguste mängudega kokku puutunud ja detailselt paljude mängude reegleid meelde jätnud. Mul on olnud reiting shogis, go’s ja rendžus.ˮ

Brenet Rahumägi (tiimi liige): „Õpin Tallinna Arte gümnaasiumis 12. klassis. Olen mänginud rendžut ja gomokut 7 aastat, minu järk rendžus on 4. dan (meistrikandidaat). Vabal ajal tegelen rendžu ja paljude teiste mõttemängudega.ˮ

Erko Olumets (tiimi liige): „Õpin Tallinna reaalkooli 10. klassis. Olen rendžut ja gomokut mänginud 10 aastat ja rendžus saavutanud 1. järgu. Vabal ajal harrastangi rendžut ja palju teisi mõttespordialasid.ˮ

Eesti kabeliit kutsub kabet mängima! Eesti kabeliit on 16. kabeklubist koosnev spordialaliit, mis on loodud 1991. aastal ja mis on Eesti olümpiakomitee liige. Kabeliidu ülesanne on korraldada Eesti meistrivõistlusi nii Vene kui ka rahvusvahelises kabes ning populariseerida kabet kui mõttemängu. Lisateave: www.facebook.com/Kabeliit, www.kabeliit.ee.

Lorieni juhendamisel saab tutvuda ja mängida lauamängu „Magic: the Gathering”, kaardimängu „Exploding Kittens” ja matemaatilist mängu „Splendor”. Lorieni kaardi- ja lauamängupood on suurim tõsiste lauamängurite kodu Eestis. Lisateave: www.lorien.ee, www.facebook.com/lorien.ee/.

Eesti mängudisainer Meelis Looveer kutsub osa võtma põnevast lauamängudisaini õpitoast, kus ta õpetab lauamänge tegema. Lisaks on suurepärane võimalus mängida Meelise veel avaldamata mänge ja tutvuda juba olemasolevatega. Meelis on loonud palju populaarseid mänge, millest mõni on tuntud ka väljaspool Eestit: „Tark mees taskusˮ, „Mmm juustˮ, „Om nom nomˮ jpt. Lisateave: www.goldmerk.ee.

 

18.15–00.15  Konkursi Noortebänd valimik. Lavale astuvad enim tunnustatud noorteansamblid eesotsas Noortebändi 2016. aasta võitjaga The Notes. Lisaks on laval Ol’ Mill, EiK, To’Ko, The Notes, Steps To Synapse ja The Boondocks. Väike saal, nullkorrus.

 

 

18.30–20.00  Mänguline eesti keele töötuba. Juhendab Mare Kitsnik (keeleõppeekspert, tänapäevaste keeleõppemeetodite innukas propageerija ja kursuse „Juhanˮ õpetaja ettevõttes Game Club Education); vajalik eelregistreerimine. Eesti arhitektuurikeskuse suurem galeriiruum, I korrus.

Töötuppa registreerimine on avatud! Osalemine toimub eelregistreerimise alusel. Kohtade arv on piiratud. Eelregistreeruda saab e-posti teel kristiina.viires@kultuurikatel.ee. Registreerumine lõpeb kohtade täitumisel või hiljemalt 18. mail (k.a). Registreerumata osalejad võetakse vastu vaid siis, kui on vabu kohti.

Mäng on kõige tõhusam keeleõppeviis. Mängides kaovad pinged, inimesed avanevad, lõõgastuvad ja saavad uut energiat ning õpivad niimoodi tegutsedes märkamatult väga palju.

Töötuba tutvustab populaarset ainult mängudest koosnevat eesti keele kursust „Juhan” (autorid Mare Kitsnik ja Aleksei Razin, Game Club Education) – iga mäng on loodud kindla õpieesmärgiga.

Töötoas osalejad on oodatud ühte näidistundi. Alustatakse kerge soojendusmänguga, kus keegi rääkima ei pea. Järgneb sõnavaramäng – selgub, et teate rohkem sõnu, kui seni arvasite. Edasi näidatakse, kuidas saab lõbusa liikumismänguga grammatikat õppida. Töötoa teise poole sisustavad veidi pikemad suhtlusmängud, kus on tagatud üllatused ja naer!

Ootame töötuppa kõiki, kelle emakeel ei ole eesti keel. Keeleoskustase pole oluline – valitud mängudes saavad kõik edukalt kaasa lüüa!

Vaata: www.thegameclub.eu/ru/igry/kurs-estonskogo-jazyka-jukhan-272

 

18.30–19.00, 19.30–20.00 ja 20.30–21.00  Kultuurikatla Katelde saali ekskursioonid (eesti keeles) Jaan Tiedemanni juhtimisel (lõpetanud TTÜ (end TPI) 1965. aastal elektrijaamade soojusenergeetiliste seadmete erialal, praegu pensionär); vajalik eelregistreerimine.

Kell 18.30 ja 19.30 Jaan Tiedemanni eestvedamisel toimuvate ekskursioonide grupid on täis! 

Ekskursioonidele registreerimine on avatud! Osalemine toimub eelregistreerimise alusel. Kohtade arv on piiratud. Eelregistreeruda saab e-posti teel kristiina.viires@kultuurikatel.ee. Registreerumine lõpeb kohtade täitumisel või hiljemalt 18. mail (k.a). Registreerumata osalejad võetakse vastu vaid siis, kui on vabu kohti.

Ekskursioonil selgitab Tiedemann Katelde saali 6. ja 7. katla näitel, kuidas liiguvad katlas põlemisgaasid, kuidas liigub toitevesi, kus saab toiteveest aur ja kuhu see liigub. Tiedemann räägib ka katelde tehnilistest andmetest ja katlajaama ajaloost, vürtsitades infot isiklike lugudega oma tööst nende katelde remontimisel.

 

18.30–19.30 ja 20.00–21.00  Kultuurikatla ekskursioonid (vene keeles) Eduard Kohlofi juhtimisel (lõpetanud Peterburi kunstiakadeemia kunstiajaloolasena, töötanud restauraatori ja Narva linna muinsuskaitseinspektorina, tegutseb saksa- ja venekeelse giidina oma turismiettevõttes); vajalik eelregistreerimine. Ekskursioonid toimuvad koostöös Eesti arhitektuurikeskusega.

Kell 18.30 ja 20.00 Eduard Kohlofi eestvedamisel toimuvate ekskursioonide grupid on täis!  

Ekskursioonidele registreerimine on avatud! Osalemine toimub eelregistreerimise alusel. Kohtade arv on piiratud. Eelregistreeruda saab e-posti teel kristiina.viires@kultuurikatel.eeRegistreerumine lõpeb kohtade täitumisel või hiljemalt 18. mail (k.a). Registreerumata osalejad võetakse vastu vaid siis, kui on vabu kohti.

Kohlofi ekskursioon viib Kultuurikatla saalidesse ja suitsukäikudesse, kiigates ka hoone bürooruumidesse. Huvilised saavad teada, mida tehakse vana soojuselektrijaama ruumides tänapäeval ning mis on selles hoones ja sellel territooriumil toimunud varem.

 

18.30–22.00  Automudelite võidusõit, HOBIzone Spordiklubi MTÜ. Koridorklubi, nullkorrus.

HOBIzone Spordiklubi MTÜ korraldab muuseumiööl oma igakuist võistlussarja etappi, kuhu tulevad rinda pistma Eesti parimad automudelisõitjad. Samal ajal saavad huvilised teavet HOBIzone’is toimuvate automudeliringide ja iseehitatud droonide õpitubade kohta.

Rando Mere (HOBIzone’i asutaja ja juht) korraldab võistlust ning Karola Koopuu (HOBIzone’i tegevjuht) jagab infot mudeliringide, õpitubade jms kohta.

HOBIzone Spordiklubi MTÜ on klubilistel alustel toimiv organisatsioon, mille eesmärk on suurendada automudeli- ja droonispordi kandepinda ning arendada neid alasid Eestis.

 

19.00–22.00 Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus esitleb mängu „Reis tööleˮ! Black box, II korrus.

Mäng „Reis tööleˮ võimaldab proovida erinevaid teekondi tööle jõudmiseks. Selle on loonud Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus koostöös Töötukassa Tallinna-Harjumaa osakonnaga, et tutvustada erivajadustega inimestele tööturul ettetulevaid olukordi mängulisel viisil. See on üles ehitatud tavalise tsirkusemängu põhimõttel: kui täringut veeretades sattuda näiteks ruudule „Lähen karjäärinõustaja juurdeˮ, saab mängulaual kiiremini edasi liikuda, kuid ruut „Magasin sisseˮ tähendab kiiret kukkumist. Mängunupuks on inimene ise.

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus asub Õismäel Tallinnas ning on üle 20 aasta pakkunud tööealistele erivajadustega inimestele rehabilitatsiooniteenuseid, arendanud Eesti rehabilitatsioonivaldkonda ja jaganud oma kogemusi teiste teenusepakkujatega.

 

19.00–20.00 ja 20.30–21.30  Kultuurikatla ekskursioonid (eesti keeles) Eimar Jõgisu juhtimisel (endise elektrijaama katlamaja töötaja, Eesti soojustehnikainseneride seltsi asutajaliige, Eesti aasta insener 2012); vajalik eelregistreerimine.

Kell 19.00 Eimar Jõgisu eestvedamisel toimuva ekskursiooni grupp on täis!  

Ekskursioonidele registreerimine on avatud! Osalemine toimub eelregistreerimise alusel. Kohtade arv on piiratud. Eelregistreeruda saab e-posti teel kristiina.viires@kultuurikatel.eeRegistreerumine lõpeb kohtade täitumisel või hiljemalt 18. mail (k.a). Registreerumata osalejad võetakse vastu vaid siis, kui on vabu kohti.

 

19.00–19.10, 20.00–20.10 ja 21.00–21.10  Teadusteatri Kvark etteaste „Kus mängu, seal ka teadust!”. Katelde saal, I korrus.

Kvark mängib tule, valguse, heli, pilvede, tossu ja elektriga viisil, mida enamasti ei saa ega tohikski kodus järele proovida, välja arvatud selle aasta muuseumiööl, kus ka publik saab eri vahendeid katsetada ning uurida.

Kvarki meeskond koosneb innukatest noortest teaduse populariseerijatest, kellele pole võõrad ei teatrilavad ega teleekraanid. Kvark on oma 40-aastase kogemuste pagasiga olnud seotud nii „Rakett69ˮ, AHHAA kui ka Teadusbussi ülesehitamisega.

Teadusteater Kvark: Arnold Rein Tatunts ja Mats Mikkor või Raid Vellerind.

 

00.30  Kultuurikatla uksed suletakse.

 

18.00–00.30 Ühepäevakohvikud: Carmen Cafe (Carmen Catering) Katelde saali läheduses (I korrus) ja Vahetänaval (I korrus). Kõigil muuseumiöö külastajatel on hea võimalus tutvuda maitseelamustega, mida pakuvad Carmen Cateringi kokad, kelle toiduvalmistamise kvaliteet on tuntud juba alates 1997. aastast. Vahetänaval on avatud ka restoran Korsten, Armastus & Hea Toit, mis pakub muu hulgas vegan toitu.

 

18.00–00.30  Õlleköök ja pruulimiskool Tark Bakter Vahetänaval müüb õlut ja spetsiaalselt muuseumiöö jaoks keskaegse retsepti järgi valmistatud kalja.

Tark Bakter on eksperimentaalne õlleköök ja pruulimiskool, kus on heal tasemel väiketootmise sisseseade, mugav ja mõnus õhkkond ning mõõduka tasu eest ligipääsetav õlleköök. Olulisel kohal on ka koos- ja isetegemise korras kvaliteetse õlleteo varustuse kasutamine ning vajaduse korral õlleteo nõustamine. Tark Bakter on tegutsenud Kultuurikatla Toidulaboris 2015. aasta lõpust alates. Lisateave: www.tarkbakter.eewww.facebook.com/tarkbakter.

 

18.00–00.00 (või kuni sööjaid jagub) Kultuurikatla ees peatub vegan toitu pakkuv auto Herbi. Roolis ja köögis on Vegan Restoran V peakokk Mikk.

 

18.0000.00 (või kuni sööjaid jagub) Korstna juures peatub Uulitsa Tänavagurmee, pakkudes värskest kohalikust toorainest kohapeal valmistatud sõltuvusttekitavat tänavatoitu!

 

Ametlik muuseumiöö järelpidu saab Padas (Kalasadama 6, Tallinn) hoo sisse kell 22.00! Pada ootab kõiki sukelduma muusikamaailma ning tantsima Sander Mölderi, Peeter Ehala, Kersten Kõrge jt muusika järgi. Pada ilus roheline aed on suurepärane koht, kus jagada muuseumiöö muljeid ning leida uusi toredaid sõpru. Pidu lõpeb 21.05 kl 04.00 paiku. Pilet 5 €.

Tallinna Kultuurikatel jätab endale õiguse teha programmis asendusi jt muudatusi.

 

Lisateave

Kultuurikatla muuseumiöö: Dagmar Kase / dagmar.kase@kultuurikatel.ee / +372 58 874 921

Pada: Liisi Ree / kultuuriaedpada@gmail.com / +372 52 023 89